Karakteri

Dobermann, birkaç sözcükle anlatmak gerekirse; özgüvenli, kararlı, meraklı, zeki, sadık, korkusuz, enerjik, asil, sevgi arsızı ve her zaman tetikte bir köpek ırkıdır. Elbette dobermannın tarifi bu kadarla sınırlı değildir.

Federation Cynologique Internationale (FCI) Dobermann Karakter Tanımı
Dobermannın mizacı sıcakkanlı ve arkadaşçadır; ailesine karşı çok sadıktır, çocuklarla iyi geçinir. Orta seviyede bir sertlikte olması beklenir. Eğitimi kolay, çalışmayı seven yapısıyla iyi bir iş gücüne, cesarete ve sertliğe sahiptir. Kendinden emin, korkusuz olması önemli bir özelliğidir, sosyal ve uyumlu olması beklenir.

Aidiyet duygusu oldukça yüksektir. Kendisini, daha ilk andan itibaren ailesinin bir bireyi olarak görür. Sıcak teması sever, sahibinin yakınında olmak ister. Yabancılara karşı şüphecidir. Şüpheciliği onu tehlikeli gibi gösterse de karşısındaki yabancının iyi niyetini sezinlediği andan itibaren sevgi gösterilerinde bulunmaktan çekinmez.

Koruma içgüdüsü kuvvetlidir. Hâl böyleyken gücü, cesareti ve şüpheciliğiyle birleşince sahibini her türlü tehdide karşı korur. Bunun yanında, eşsiz bir kararlılığa ev sahipliği yapmaktadır. Tehlike geçene kadar koruma görevinden asla vazgeçmeyişi, bu niteliğinin kanıtıdır.

Koku alma, görme ve işitme gibi duyuları olağanüstü seviyede çalışır. Hızını ve mükemmel duyularınca desteklenen reflekslerini atlatabileceğini sanan tehlikeye acımak gerekir. Tüm bu özellikleriyle birlikte yetkin bir bekçi, üstün bir koruma, şahane bir görev köpeğidir.
Sadakati tartışmaya kapalıdır. En zor koşullarda bile ömrünü sahibiyle paylaşmak ister. Ailesi için canını siper etmekten kaçınmaz.

Miskin değil, enerjiktir. Köşesine kıvrılmış vaziyette yemek ve yürüyüş zamanlarını bekleyen bir ırk değildir. Diğer ırklara nazaran geç olgunlaşan mizacı sayesinde, hareket ve meraktan fazlaca nasiplenmiştir. Bu özelliği, ana görevi olan korumayla yetinmesini imkânsız kılar. Sahibinden gelecek yeni ve değişik görevlerin beklentisi içindedir ve bu görevleri yerine getirmekten haz duyar. Zaten dobermannı köpekli sporların değişmez elamanı yapan şey tam da budur. Enerjisi, sportif aktivitelerle kanalize edildiği müddetçe hem sahibi hem de kendisi mutlu olacaktır. Ehil kimselerin yönlendirmesi doğrultusunda yapılacak bu çalışmalar, karakterini şekillendirmeye büyük katkı sağlar.

Atletik vücuduna yaraşır şekilde iyi bir koşucudur. Koşmak, onun ruhunu okşayan esas etmenlerin başında gelir. Bir dobermann için, sahibiyle yapacağı yürüyüşlerin sonunda kavuşacağı rahat bir koşu alanından daha iyi olan pek az şey vardır.
Tüm bu karakteristik birikiminin yanında eşsiz bir zekâya sahiptir. Sahibiyle kurduğu o kusursuz iletişimin altındaki temel etmen budur. İsteklerinizi anlayabilme ve isteklerini anlatabilme yeteneği müthiştir. Bu yüzden birçok kişi tarafından “insan zekâsına en yakın köpek ırkı” olarak nitelenir.

Buraya pek azını sıraladığımız üstün donanımlarıyla dobermann, yavruluğundan yetişkinliğine kadar geçen dönemde uzman eğitmenlerce yoğrulmalı ve biçimlendirilmelidir. Aksi takdirde sahibini yorabilir; kararlılığıyla yıldırabilir ve zekâsıyla kendine oyuncak edebilir. Böylesi bir durumu en baştan engellemenin yolu, liderliğin, sevgi vasıtasıyla ona ilan edilmesinden geçmektedir. Böylece sahibin önderliğini kabûllenecek ve koşulsuz itaat etmekten zevk alacaktır.

Yetiştiriciler, sahibi oldukları dobermannların karakterlerini en iyi şekilde tahlil etmeli ve yeni durumlara göre pozisyon almalıdırlar. Çünkü dobermannda doğru mizaç ve doğru davranış çok önemlidir. Bu, yarışmalarda hakemlerin kontrol ettiği özelliklerin başını çekmektedir. Utangaç, korkak veya saldırgan dobermannlar hakem tarafından diskalifiye edilir. Mizacı sahibince iyi bilinen ve doğru yönlendirilmiş dobermannlar ise çevresiyle uyum içindedir.

UNUTMAYIN! DOBERMANN MÜKEMMEL GÖRÜNÜŞLÜ BİR IRKTIR AMA ONU EŞŞİZ KILAN KARAKTERİDİR.

Şeref Şeref