BH Yönetmeliği.

BH SINAVI YÖNETMELİĞİ
BH-(Refakat İtaat )Sınavı:

IPO ve diğer sınavlar için basamak sınavıdır, bu sınavı almadan diğer sınavlara katılım mümkün değildir. Köpekler en az 15 aylık olmuş olmalıdırlar ve sağlık ve kimlik kontrolü yapılır. Aşılarının tamam olması zorunludur. Sınav esnasında ve sınav gününde köpeğin oluşturabileceği her türlü olumsuzluklardan köpek sahibi sorumludur.

1. Bölüm: Köpeğin Rehberini sevk kayışı ile takip etmesi.

Takip Komutu verildiğinden sonra çıkış noktasından köpek, Rehberinin sol tarafında, öne geçmeden ve geride kalmadan Rehberini hoşnutlukla takip etmelidir.
Rehber köpeğiyle birlikte 50 adım ileriye doğru gider. Yaklaşık 50 adım sonra geriye ters dönüş yapar 10 adım(normal yürüyüş) geldiği istikamete doğru geri gider10 adım hızlı yürüyüş gösterir hemen arkasından 10 adım çok yavaş yürüyüş gösterir ve 10 adım normal adım gider ve sağ/sol dönüş 90 derece gösterir. 10 adım gittikten sonra tekrar sağ/sol’a döner ve 20 adım daha gider. 20 adım sonra 180 derece ters dönüş yapar ve 10 adım sonra köpek oturur (ancak komut vermeden sahibi yanından ayrılmaz) 10 adım gider ve sol/sağ’a dönüş yapar.
Grup içine girer ve sekiz çizer bir defa oturur. Takip esnasında sevk kayışı sol elle tutulur ve sarkacak şekilde serbest bırakılır. Çalışma esnasında köpeğe tesir etmek cezalandırılır. Komut sadece çıkış noktalarında, hızlı ve yavaş yürüyüş’e geçişlerde verilebilir.
2. Bölüm: Sevk kayışsız yürüme.

Tasmalı yürüyüşü tamamladıktan sonra köpek otur pozisyonda iken sevk kayışı alınır ve tekrar gruba girer sekiz çizer en az bir defa sağ bir defa sol dönüş gösterir ve grup içinde bir defa oturur (komut vermeden.) daha sonra Sevk kayışlı takip yürüyüşünün aynısı kayışsız olarak yapılır.
3. Bölüm: Otur komutu.
Köpek sahibi ve köpek takip komutuyla çıkış noktasında köpek otur pozisyonunda iken hareket ederler ve 20 adım sonra rehber “otur” komutu verir ve durmadan köpeğin yanından 30 adım ileri uzaklaşır, döner ve durur. Hakemin işaretiyle köpeğin yanına geriye döner.(Sevk kayışı olmadan) bu bir sonraki yat komutu için çıkış hazırlığı olarak otur pozisyonundan çıkış geçerlidir.

4. Bölüm: Yat komutu ve çağırma.

Rehber ve köpek takip komutuyla hareket ederler ve 10 adım sonra rehber “yat” komutu verir ve köpeğin yanından durmadan 30 adım ileri uzaklaşır ve köpeğinin yönüne döner ve bekler. Hakemin işaretiyle rehber köpeği çağırır ve köpek sahibin yanına gidip önünde durup oturması gerekir. Komut verilmesiyle rehberin sol ayağının yanına gidip oturur.

Yat bekle komutu: Sınava iki köpek katılır biri sınavı yaparken diğer köpek yat komutunda beklemek zorundadır. Sahibi en az 30 adım ileride sırtı köpeğe dönük bekler.

En az alınması gereken 60 puan üzerinden(%70) 42 puandır.

İtaat bölümü tamamlanmadan 2.Bölüme geçiş yapılamaz.

2.Bölüm
Başta köpeğin sosyalleşmesi kontrol edilir, kulak numarasına bakılır.
– Sahibi ile birlikte Köpek trafiğe açık bir alanda kalabalık insan grubunun yanından geçmeli, Grup içinde oturmalı ve agresif davranmamalı.
-Bisiklet sürücüsü köpeğin yanından zil çalarak geçerken köpek agresif davranış göstermemeli.
-Köpek sahibine yaklaşan bir araba adres sormak için durur, pencereden sahibi bilgi verirken köpek agresif davranış göstermemeli aynı anda başka bir arabanın kapısı hızlıca kapatılır.
-Köpek uygun bir yere yalnız kalarak bağlanır, başka bir köpek sahibi ile en az 5m mesafe ile geçerken bağlı köpek çok aşırı tepki göstermemeli.
-Koşu yapan kişi köpeğin yanından geçer bir süre ilerledikten sonra döner ve köpek sahibiyle tokalaşır ve kısa bir sohbet eder. Köpek oturabilir yatabilir veya ayakta kalabilir ancak gelen kişiye tepkisi olmamalıdır.
Bu uygulamalar hakemin takdirindedir her köpeğe farklı uygulamalar yapabilir.
Sınav sonucu: başarılı veya başarısız olarak açıklanır.